Denná starostlivosť o pleť

pridané 20.11.2019

Starostlivosť o pleť by mala byť nevyhnutnou súčasťou vášho denného režimu. To, ako pleť vyzerá, ovplyvňuje viacero faktorov - od stravovania, genetiky, vplyvu životného prostredia, stresových situácií, až po prípravky, ktoré denne používate. Avšak, aké kroky sú potrebné k tomu, aby vaša pleť vyzerala krásne a zdravo? 

O svoju pleť sa potrebuje starať každý z nás, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Ak však máte estetický či kožný problém, ako napríklad mdlú pleť, tmavé škvrny, vrásky, akné, červeň alebo nadmerne suchú alebo mastnú pleť, mali by ste sa o svoju pleť starať pravidelne ráno aj večer. Predtým, ako začnete s pravidelnou rutinou čistenia pleti, je potrebné, aby ste zistili, akú pleť máte. Od toho sa totiž odvíjajú živiny, ktoré pleť potrebuje.

 

 • Normálny typ pleti sa vyznačuje tým, že pleť je žiarivá, bez nedostatkov, bez viditeľných pórov a nie je ani príliš suchá, ani mastná.
 • Suchá pleť je drsná, matná, menej elastická, môže sa šúpať, svrbieť, ale taktiež je podráždená alebo má červené škvrny. Na tejto pleti nie sú takmer vôbec viditeľné upchaté póry.
 • Mastná pleť sa leskne a je olejnatá, objavujú sa na nej zväčšené póry a čierne bodky.
 • Kombinovaná pleť môže byť normálna alebo suchá, v niektorých oblastiach až mastná. Napríklad v oblasti T-zóny, čiže nos, brada a čelo.
 • Citlivá pleť sa vyznačuje pálením, svrbením, ale aj začervenaním po použití niektorých druhov kozmetiky.

 

Denná starostlivosť o pleť má štyri základné kroky, ktoré môžete urobiť ráno a večer pred spaním. Ráno potrebujete svoju pleť prebudiť, rozžiariť a ochrániť pred slnečným žiarením a vonkajším znečistením. Rannou starostlivosťou pripravujete pleť na celý deň, aby bola krásna a svieža. Pri večernej starostlivosti sa zase potrebujete zbaviť make-upu a nečistôt, ktoré sa na pleť dostali počas dňa.

 

 1. krok: ČISTENIE

  Začnite umývaním tváre teplou vodou, alebo ak je to potrebné, umyte ju jemným čistiacim prostriedkom na tvár, ktorý je určený pre váš typ pleti (hlavne ak máte mastnú alebo citlivú pleť). Tvár po vyčistení s čistiacim produktom opláchnite a jemne osušte uterákom. Pri večernom čistení najprv pleť odlíčte.

 2. krok: TONIZÁCIA

  Väčšina ľudí toner vynecháva, ale je dôležitý pre následné dočistenie a dodanie pleti výživných látok a vitamínov. Okrem toho, každý typ tonera je určený na iný problém s pokožkou, takže je dôležité používať správny druh produktu. Úlohou toneru je vrátiť pleti správne pH.

 3. krok: HYDRATÁCIA

  Hydratovať pleť potrebuje každý, bez ohľadu na typ pleti. Aby ste si udržiavali ochranu proti nepriaznivým vonkajším podmienkam a infekciám, väčšina z nás potrebuje dodatočnú hydratáciu kvôli znečisteniu, vplyvom slnka, počasia a škodlivých látok na našej pleti.

 4. krok: OŠETRENIE

  V tomto kroku je pleti potrebné dodať látky, ktoré ju vyživujú. Pravidelne používajte očné krémy, aby ste udržali pokožku okolia očí pružnú, čím predchádzate vzniku vrások a strate kolagénu. Očné krémy vám taktiež pomôžu pri odstránení tmavých kruhov. Ďalším dôležitým produktom na ošetrenie pleti sú séra. Sérum je koncentrované a vyživujúce ošetrenie, ktoré sa zameriava na konkrétny problém pleti. Cez deň je vhodné používať antioxidačné séra, ktoré utlmujú zápalové reakcie vašej pokožky a neutralizujú poškodenia UV žiarením a znečisťujúcimi látkami prostredia. Rovnako ako zvyšok tela, aj pokožka sa najviac obnovuje a regeneruje, keď spíme. To je dôvod, prečo najviac cielené ošetrenia pleti, ako sú krémy, masky a séra (napríklad proti starnutiu) je najlepšie používať v noci. Opaľovací krém by mal byť posledným krokom v dennej starostlivosti o pleť hlavne v letnom období.

Dôležitým faktorom, ktorý prispieva ku krásnej pleti, je aj váš životný štýl. Stravovanie, stres, fajčenie, ale aj vaše pohybové aktivity ovplyvňujú zdravie pleti. Výživa je dôležitá pre zdravie, pretože to, čo jete, môže významne ovplyvniť zdravie a starnutie pokožky. Staršie bunky sa neustále vylučujú a nahrádzajú mladšími, preto ak chcete podporiť túto rýchlu výmenu buniek, je nevyhnutné zásobovať pleť kľúčovými výživami. Doprajte svojej pokožke výživu jedením ovocia a zeleniny bohatých na antioxidanty, zdravé tuky z mastných rýb a orechov a pestrej a vyváženej stravy. To by malo poskytnúť optimálnu úroveň živín, ktoré sú rozhodujúce pre žiarivú pokožku, vrátane beta karoténu, vitamínov C a E, zinku a selénu. V súčasnej rýchlej dobe, keď sa niekedy nemáme čas správne stravovať, je potrebné výživné látky dodávať do svojho organizmu aj v podobe výživových doplnkov. Výživový doplnok KINIRIL vám ponúka dávku až 33 účinných zložiek v jednej tablete, čím svojmu organizmu dodáte všetko, čo potrebujete pre krásu pleti, vlasov, ale aj nechtov.

Zaujal Vás tento článok?
Odporučte článok známym!