Nechty - vizitka zdravia celého organizmu

pridané 04.12.2019

Pozrieť sa na nechty je ako čítať z knihy zdravia. Z ich farby, škvŕn, prípadne nerovností viete vyčítať mnoho o vašom zdravotnom stave. Zdravé nechty by mali byť hladké, mali by mať ružovkastú farbu a krásny lesk. Ak spozorujete zhoršenú kvalitu nechtov, telu pravdepodobne niečo chýba. Venujte nechtom pravidelnú starostlivosť a odvďačia sa vám svojou krásou.

Farebné spektrum nechtov

Nechty sú malou výkladnou skriňou životného štýlu každého z nás. Drobné škvrnky alebo ryhy odzrkadľujú, ako je na tom zdravie nechtov a zdravie celého vášho organizmu.

Biela farba: Medzi najčastejšie poškodenia nechtov patria biele škvrnky. Fliačikov sa netreba obávať, sú to len bublinky vzduchu, respektíve malé ranky, ktoré zmiznú spolu s rastom nechtu.

Žlté nechty: Ak sú vaše nechty sfarbené dožlta až do žltohneda, spozornite. Môže ísť o plesňové ochorenie alebo vaše nechty signalizujú problém s vnútornými orgánmi. Okrem toho je žltá farba typická pre fajčiarov.

Zelenkavé nechty: Nechty so zeleným sfarbením väčšinou neveštia nič dobré. Za nezvyčajnými odtieňmi sa obyčajne skrýva infekcia alebo hnisavé lôžko. Pokiaľ majú vaše nechty nádych zelenej, neodkladajte návštevu lekára.

Modré alebo fialové nechty: Vášmu organizmu chýba kyslík, ale môže ísť aj o problém s pľúcami alebo so srdcom.

Krvné podliatiny – čierne škvrny: Pozor na zradné krvné podliatiny. Ak z nechtov neodrastú, navštívte kožného lekára. Z nenápadnej podliatiny sa totiž môže vykľuť rakovina kože.

7 tipov pre zdravie nechtov

Krásne nechty nezískate bez snahy. Dobrou správou je, že čo do zdravia nechtov investujete, sa vám po čase vráti. Zapamätajte si 7 osvedčených rád, vďaka ktorým vaše nechty opäť zažiaria.

 1. Používajte pracovné rukavice

  Ruky trpia pri domácich prácach. Čistiace prostriedky rýchlo vysušujú pokožku rúk a nechty. Ak pri upratovaní a kontakte s čistiacimi prostriedkami nepoužívate pracovné rukavice, rýchlejšie sa vysušuje pokožka vašich rúk a nechty. Tie sa dokonca štiepia alebo sú popraskané.

 2.  Doprajte nechtom pauzu od lakovania

  Krásne nalakované nechty sú snom skoro každej ženy. Upravené nechty pútajú oči, pozdvihnú sebavedomie nejednej dámy a majú množstvo obdivovateľov. Napriek tomu by ste si mali dať od lakovania vždy pár dní pauzu, aby sa vaše nechty stihli zregenerovať.

 3. Pite veľa vody

  Vďaka dostatočnému množstvu tekutín nebude vyzerať sviežo len vaša pleť, ale aj nechty. Nestratia svoju elasticitu a zmiznú všetky nedokonalosti, napríklad škvrny alebo ryhy na nechtoch.

 4. Pilníkujte častejšie

  Ste zvyknutí nechty často strihať a málo používať pilník? Mali by ste to robiť presne naopak. Strihaním sa hlavne lámavé nechty rýchlejšie štiepia, preto je lepšie použiť pilník. Opotrebované pilníky nezabudnite pravidelne vymeniť.

 5. Hýčkajte vaše ruky

  Zdravie nechtov závisí od vašej starostlivosti. Prečo ich potom nerozmaznať, aby boli zdravé a krásne? Pripravte si kúpeľ z prírodných prísad ako mlieko, olivový olej alebo citrón. Ponorte doň svoje ruky a vychutnávajte si relaxačné chvíľky. Po uvoľňujúcom kúpeli nezabudnite na ďalší príjemný krok, na masáž s výživným krémom na ruky.

 6. Vyskúšajte výživové doplnky

  Kde sú polámané a poškodené nechty, tam pomôžu výživové doplnky. Tie dodajú nechtom a celému organizmu potrebné vitamíny pre zdravé nechty - A, B, D a E. Krehké a lámavé nechty získajú opäť svoju krásu s doplnkom Kiniril. Zloženie bohaté na vitamíny a minerálne látky podporuje zdravie nechtov a navyše prospieva celému organizmu. Po doplnku môžu siahnuť aj páni, ktorých sa problémy s nechtami častokrát týkajú tiež.

 7. Čistite nechty jemnou kefkou

  Zdraviu nechtov neprospieva čistenie drsnými alebo kovovými predmetmi, ktoré môžu nechty poškodiť. Špinky na nechtoch odstránite jemnou kefkou, s ktorou bude aj čistenie príjemné.

Sledujte zmeny

Starajte sa dôsledne o vaše nechty a pozorne si všímajte zmeny, ktoré by mohli viesť až k neželaným nepríjemnostiam. Pokiaľ sa vám predsa len niečo nepozdáva, ale nie ste si istí, o aký problém ide, poraďte sa so svojou kozmetičkou (nechtárkou) alebo navštívte kožného lekára. Zdravie máme predsa každý len jedno a nechty sú jeho vizitkou.

Zaujal Vás tento článok?
Odporučte článok známym!