Prečo sú výživové doplnky také dôležité?

pridané 09.12.2019

Výživové doplnky nám pomáhajú dostať do jedálnička látky, ktoré telo potrebuje a ktoré mu chýbajú. Nemali by nahrádzať zdravú a vyváženú stravu. V súčasnom uponáhľanom svete však častokrát nedokážeme prijať v potrave toľko vitamínov a minerálov, koľko by sme potrebovali na podporu zdravia nášho organizmu. Pri nedostatku živín sa objavujú rôzne problémy, či už fyzického, psychického alebo estetického charakteru. Stres a depresie navyše vyvolávajú ďalšie ochorenia, ako vypadávanie vlasov alebo problémy s pokožkou či lámavými nechtami. Preto čoraz viac ľudí siaha po doplnkoch stravy, ktoré dopĺňajú to, čo im chýba. Výživový doplnok Kiniril obsahuje až 33 zložiek, ktoré vám pomôžu doplniť živiny pre krásne vlasy, pokožku a nechty.

Moderné poľnohospodárske techniky používajú hnojivá, ktoré poškodzujú pôdu a okrádajú rastliny o základné živiny. Úrodná pôda je rozhodujúcim poľnohospodárskym prvkom na absorpciu správneho množstva minerálov. Bez toho nemôže rastlina tvoriť esenciálne vitamíny. Aj to je jedným z dôvodom, prečo sa v potravinách, ktoré si kupujeme v obchodoch, znižuje množstvo zdraviu prospešných látok. Pesticídy a herbicídy, ktoré sa používajú na pestovanie potravín, chemikálie nachádzajúce sa v zdrojoch vody a vonkajšie environmentálne problémy, ako je znečistenie vzduchu, drasticky zvyšujú potrebu doplňovať do svojho organizmu vitamíny a minerály. Tieto škodlivé chemikálie vytvárajú voľné radikály, ktoré napádajú náš tráviaci a imunitný systém. Doplnky výživy, ako sú antioxidanty, pomáhajú bojovať proti týmto voľným radikálom.

Kedy je potrebné užívať výživové doplnky?

Dokonalé pre váš organizmus by bolo, ak by ste mali dostatok spánku, pili dostatok vody, jedli dostatočné množstvo ovocia a zeleniny a vyhýbali sa stresovým situáciám. Oxidačný stres je základom mnohých chronických stavov a je možné, že dobrá kombinácia vitamínov a minerálov môže napomôcť pri znižovaní nepriaznivých vplyvov prostredia. Kedy by ste mali doplňovať živiny do svojho organizmu?

Nedostatok vitamínov a minerálov v strave. Ak nemáte správne stravovacie návyky alebo vám pri krvnom teste zistia, že vám chýba dôležitý vitamín alebo minerál, je potrebné, aby ste si tieto živiny doplnili formou výživového doplnku. Nezdravé potraviny a stres prispievajú k zlému tráveniu, a preto je pre vaše telo ťažké extrahovať z potravy všetky potrebné živiny.

Obmedzenia v strave. Ak držíte diétu, ste vegetarián, vegán alebo máte obmedzenia v strave zo zdravotných príčin, môže sa stať, že nebudete do svojho tela dostávať všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebujete.

Starnutie. S vekom môže dôjsť k problémom s absorpciou živín, pretože vaše telo nemá rovnakú schopnosť rozkladať a absorbovať výživné látky ako predtým. Taktiež starší ľudia musia užívať viacero liekov, a tie môžu narúšať trávenie základných živín. Doplnky môžu pomôcť obnoviť túto nerovnováhu.

Tehotenstvo. Niektoré živiny pomáhajú predchádzať vrodeným vadám a podporujú zdravie dieťaťa. O tom, aké výživové doplnky sú vhodné počas tehotenstva, a ktoré pomáhajú podporiť vývoj vášho dieťaťa, sa porozprávajte so svojím gynekológom.

Športovci. Ak pravidelne cvičíte alebo vykonávate nejaký šport, zvyšuje sa tým potreba doplňovať živiny. Športovci potrebujú veľa energie a živín, aby zostali vo forme. Po intenzívnom tréningu je nevyhnutné doplniť tieto dôležité živiny, zvýšiť hladinu energie a podporiť regeneráciu. Preto strava športovca zahŕňa množstvo sacharidov a bielkovín.

Správna kombinácia vitamínov a minerálov môže mať mnoho výhod. Pri užívaní doplnkov však nezabudnite dodržiavať odporúčania pre dávkovanie. Vždy si prečítajte a dodržujte pokyny uvedené na etikete daného výživového doplnku. Nezabudnite, že doplnky poskytujú ďalšie výživné látky k tým, ktoré už dostávate z jedla počas celého dňa.  Kvôli najlepšej absorpcii by sa potravinové doplnky mali užívať s jedlom. Vitamíny rozpustné v tukoch by sa mali užívať s jedlom obsahujúcim nejaký druh tuku, čím sa uľahčí jeho vstrebávanie.

Zaujal Vás tento článok?
Odporučte článok známym!