Starostlivosť o ruky v zime

pridané 12.01.2020

Zima je jedno z najkrajších ročných období, avšak chladné počasie so sebou prináša záťaž pre vašu pokožku. O pokožku sa treba starať po celý rok, v zime by ste jej však mali venovať zvýšenú starostlivosť. Keďže pokožka rúk je obzvlášť tenká, veľmi rýchlo ju zasiahne studený vietor a vzduch, čo zapríčiňuje problémy ako suchosť, podráždenie, lúpanie a praskanie. Sú aj vaše ruky v zimnom období suché a podráždené? Prečítajte si tipy, ako pokožku rúk chrániť.

Vždy používajte rukavice

Rukavice sú základnou ochranou rúk pred chladom. Ak ste občas zabudli tento kúsok oblečenia v skrinke, v práci či v kabelke, pričom vonku vyčíňal mráz a sneh, možno sa vám pokožka „odvďačila“ začervenaním a suchou pokožkou. Najmä citlivá pokožka zvykne takto reagovať na vplyvy počasia. Zábudlivosť bokom – určite si v chladné dni oblečte rukavice. Dnes ich máme na výber nespočetné množstvo a sú nielen ochranným kúskom, ale aj módnym doplnkom. Kožené, z mäkučkej látky, zateplené, pletené palčiaky... Vybrať si môžete z množstva farieb a typov rukavíc, pri ich výbere dbajte však na to, aby ste sa v nich cítili pohodlne a aby splnili svoju funkciu. Pre väčšiu účinnosť si môžete najprv naniesť na ruky krém a následne si nasadiť rukavice. Vaše ruky tak zachytia vlhkosť a nebudú sa vysúšať a praskať.

Naneste na ruky krém

Vždy hydratujte. To je to, čo vám pomôže udržať vaše ruky mäkké a hladké. Hydratačný krém poskytuje nielen ochranný štít pre vaše ruky, ale tiež ich vyživuje a vyrovnáva suchosť. Hydratácia je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete v zime pre svoje ruky urobiť. Ak máte v zimnom období obzvlášť suché a popraskané ruky, odporúčame vám krémovať ich aj niekoľkokrát denne. Použiť môžete hydratačný krém podľa vašej preferencie alebo kokosový olej na výživu a zvlhčenie pokožky rúk. V drogérii či lekárni zoženiete aj špeciálne výživné krémy určené do zimy – hľadajte slovné spojenie „cold cream“. Krém vyberajte starostlivo a aplikujte ho hlavne na chrbát dlane, kde je pokožka najcitlivejšia. Počas zimného obdobia je dôležité venovať osobitnú pozornosť zdraviu pokožky rúk. Kúrenie vo vašej domácnosti odvádza vlhkosť zo vzduchu, a tak ju odvádza aj z pokožky.

Nezabudnite na nechty

Zle udržiavané nechty nepôsobia práve elegantne a upravene.  V zime majú navyše tendenciu viac sa lámať a byť viac poškodené. Preto zvýšte svoju starostlivosť o ne, pravidelne ich strihajte a pilníkujte, používajte ochranné prípravky a laky. Vyberte si produkty, ktoré obsahujú rastlinné výťažky a oleje, aby nechty vyzerali lesklé a zdravé. Dopriať si môžete aj návštevu manikúry, kde sa okrem starostlivosti o nechty aj zrelaxujete.

Dostatočná výživa pokožky

Rovnako ako vaša tvár, aj vaše ruky si vyžadujú pozornosť, preto im raz za čas doprajte výživný zábal. Nezabudnite ani na výživu nechtov a dodajte im potrebné vitamíny A, B, D a E pre dokonalý vzhľad. Pre výživu pokožky rúk a nechtov vám odporúčame vyskúšať náš výživový doplnok KINIRIL, ktorý dodá vášmu telu až 33 potrebných výživných látok. Tento výživový doplnok je určený pre ženy, ale aj pre mužov a podporuje vitalitu vlasov, pokožky a nechtov. Nielen v zimných mesiacoch vám dodá to, čo vaše telo potrebuje.

Časté umývanie rúk

Vyhýbajte sa častému umývaniu rúk, pretože môže spôsobovať ich vysúšanie. Namiesto toho použite ručný dezinfekčný prostriedok, ale dajte pozor na to, aby nebol na báze alkoholu, pretože alkohol pokožku vysušuje ešte viac. Umývanie rúk je však dôležité, pretože z nich zmyje baktérie. Pri umývaní rúk vodou používajte hydratačné mydlá, ktoré sú šetrnejšie a vysušujú menej. Taktiež vám odporúčame na umývanie rúk používať vlažnú vodu, nikdy nepoužívajte horúcu. Ak umývate riad ručne, vyberte si prípravok, ktorý je šetrný k pokožke rúk alebo použite  gumené rukavice. Po každom umývaní riadu si ruky nakrémujte.

Pite dostatočné množstvo vody

V letnom období cítime potrebu piť vodu možno častejšie, ale zime je potreba pitia vody rovnako dôležitá. Pitie dostatočného množstva vody hydratuje pokožku zvnútra, dodáva jej pružnosť a vyhladzuje ju.

Suché a popraskané ruky sú jedným z najbežnejších zimných kožných problémov. Nielenže môžu praskať, olupovať sa a krvácať, keď sa narušia kožné bariéry, môžu sa zhoršiť aj ekzémy, psoriáza a iné kožné ochorenia. Preto udržiavajte vaše ruky počas chladných zimných mesiacov zdravé a hydratované.

Zaujal Vás tento článok?
Odporučte článok známym!