Vypadávajú vám na jeseň vlasy? Vieme, ako proti tomu bojovať

pridané 03.11.2020

Tak, ako zo stromov opadávajú na jeseň listy, aj mnohých z nás po skončení leta trápi nadmerné vypadávanie vlasov. Pozorujete okolo seba čoraz viac vlasov, ktoré sa s vašou pokožkou hlavy definitívne rozlúčili? Potom je čas prijať opatrenia, ktoré korune krásy zase raz prinavrátia silu, odolnosť a lesk.

Vypadávanie vlasov na jeseň: Prečo je tomu tak?

Príčinu sezónneho padania vlasov hľadajte v evolúcii. Vlasy sú nielen korunou krásy, ich hlavnou úlohou je ochrana citlivej pokožky hlavy pred škodlivým UV žiarením, studeným vetrom aj mrazom. S príchodom jari a väčším počtom slnečných dní sa vlasy aktivizujú do rastovej fázy, aby dokázali vytvoriť čo najsilnejšiu pokrývku hlavy. Avšak, ak počas letných mesiacov v strave neprijímate dostatok kľúčových živín a minerálov, ľahko sa môže stať, že vlasy sa predčasne vyčerpajú. Prejdú do pokojovej fázy a po niekoľkých týždňoch, najčastejšie na jeseň, začnú vypadávať až v takej miere, že vás ich úbytok nemilo prekvapí. Okrem padania vlasov sa môžu objaviť aj problémy so stratou lesku, rozštiepenými končekmi a náchylnosťou na lámanie. Za tieto neduhy môže predovšetkým pôsobenie slnečných lúčov a chlórovej vody v bazénoch, ktoré vlasy predčasne vysušujú.

Nepodceňujte jesenné zmeny

Prechod z leta na jeseň sa spája s množstvom zmien. Dni sú čoraz kratšie a spolu s nimi klesá aj intenzita denného svetla. Znižuje sa tak prirodzená produkcia vitamínu D, imunitu ohrozujú sezónne ochorenia a pod vplyvom hormonálnych zmien sa môže dostaviť aj jesenná depresia. Máme menej pohybu, konzumujeme stravu, ktorá je bohatšia na sacharidy, výsledkom čoho je pomalší metabolizmus a hromadenie škodlivín v tele. Aj všetky tieto faktory sa môžu nepriamo podieľať na zhoršujúcej sa kvalite vlasov. Ak sa k tomu pridá aj nosenie čiapok, presušená pokožka hlavy náchylná na svrbenie a prudké zmeny teplôt medzi interiérom a exteriérom, je zrejmé, že na jeseň budú vlasy prechádzať veľkou zaťažkávajúcou skúškou.

Koľko vlasov denne je veľa?

V rastovej fáze sa nachádza približne 90 % vlasov. Zvyšných 10 % predstavuje vlasy, ktoré sú krátko pred vypadnutím alebo sa vlasové folikuly už pripravujú na obnovu v podobe rastu nových vlasov. Denný úbytok 50 – 60 vlasov sa považuje za prirodzený. Ak však máte pocit, že tento počet je vyšší (viac ako 100 vlasov), na hlave sa objavujú preriedené miesta (lysiny) a v rukách vám zostávajú celé chumáče, zbystrite pozornosť a venujte vlasom starostlivosť, ktorú si zaslúžia.

Starostlivosť o vlasy na jeseň: 3 kroky ku krásnym vlasom

Zaujíma vás, ako sa starať o vlasy na jeseň? Máte hneď niekoľko možností. Pomocou týchto tipov sa pri pravidelnej starostlivosti opäť prepracujete ku krásnej hrive.

  • Buďte k vlasom šetrní: Počas najbližších týždňov sa snažte vlasom dopriať citlivú starostlivosť. Vyhnite sa zaťažujúcej vlasovej kozmetike, najmä lakom a silno tužiacim gélom. Ak je to možné, neabsolvujte ani „trvalú“, alebo chemické farbenie vlasov. Namiesto tepelnej úpravy (fénovanie, žehlenie) uprednostnite prirodzené preschnutie vlasov.
  • Doprajte si masáž pokožky hlavy: Každý vlasový korienok je vo fáze rastu zásobovaný krvou a spolu s ňou sa mu dostáva aj nevyhnutná výživa, vďaka ktorej rastie a silnie. Práve preto je dôležité podporiť prekrvenie vlasovej pokožky a tým najlepším spôsobom je jemná masáž bruškami prstov. Ako bonus naviac - zbavíte sa bolesti hlavy a celodenný stres sa stratí.
  • Najdôležitejšia je výživa zvnútra: Skôr, ako investujete desiatky eur do vodičiek a sér sľubujúcich zázraky na počkanie, zamyslite sa nad zložením svojej stravy. Silné vlasy potrebujú viacero kľúčových živín, medzi nimi predovšetkým vitamín A, vitamín E, zinok, selén, železo, vitamíny skupiny B (B1, B2, biotín, niacín, kyselina pantoténová, kyselina listová, …). V našej strave tieto živiny nemusia byť dostatočne zastúpené. Výživový doplnok KINIRIL v sebe ukrýva až 33 zložiek, ktoré podporia zdravie a rast vlasov. Tento prírodný komplex vitamínov, minerálov a rastlinných výťažkov môže byť vaším pomocníkom v boji proti vypadávaniu vlasov.
Zaujal Vás tento článok?
Odporučte článok známym!